Solatube ® vs. střešní okno
Světlovod Solatube® a střešní okno jsou dvě naprosto odlišné technologie. Hlavní rozdíly jsou ve způsobu, kterým obě zařízení světlo zachytávají i jakým způsobem denní světlo dále vpouští do budovy. Pokud přemýšlíte jak vaše obydlí prosvětlit, tak se Vám následující srovnání světlovodu Solatube® vs. okna bude hodit.
Jakým způsobem lze světlovod použít?
V rámci stavby lze tubusové světlovody použít v několika variantách provedení. Od klasického vyústění kopule v úrovni střechy, přes umístění kopule na svislé stěně až po umístění v šikmině nebo v úrovni terénu. Pokud volíte netradiční umístění světlovodu, tak se ujistěte, že výrobce používá optiku, která dokáže usměrnit paprsky z ostrých úhlů. Čiré kopule nebo rovná zasklení paprsky neusměrňují.
Kopule Raybender™ vs. střešní okno
Kopule světlovodu v rámci celé střechy zabírá pouze velmi malý bod, na který v průběhu dne dopadá světlo pod různými úhly. Pravý světlovod tak musí mít v porovnání s klasickým oknem, nebo světlíkem navrch v použité kopulové optice. Ve srovnání s oknem světlovod Solatube® nabízí vyváženější distribuci světelného výkonu v průběhu dne a roku.
Proč je důležitá kopulová optika a co používáme my?
V rámci zachycení světla je důležité, aby kopule obsahovala soustavu unikátních výbrusů Fresnelovi čočky. Optické hranoly Fresnelovi čočky umí oproti čirým kopulím zachytit více světla z ostrých úhlů, snížit počet jeho odrazů v tubusu a výrazně zvýšit výkonnostní křivku světlovodu v průběhu dne/roku.
Má kopule Raybender® 3500 s Fresnelovou čočkou skutečný přínos?
Pro okno, nebo běžný světlovod s čirou kopulí je charakteristické kolísání světelného výkonu. Účinnost a prožitek z běžného světlovodu se zužuje na několik málo poledních hodin. Technologií Raybender® 3500 jsme úspěšně vyřešili zachycení světla z ostrých úhlů, takže výkonnost systému dosáhne v každém momentu dne optimální úrovně. Výsledkem je stabilní zdroj světla a Vy tak naplno zhodnotíte potenciál světlovodu. K určení vyváženosti světelného toku světlovodu by měl každý výrobce udávat hodnotu VTannual (průměrnou světlenou propustnost v průběhu celého roku).
Srovnání kopulí
Myslíte, že každá sférická kopule automaticky zachytává a usměrňuje veškeré světlo do světlovodu? Většina sférických kopulí nemá žádná optická zařízení pro usměrnění slunečních paprsků. V důsledku toho zachytí méně světla, což má za následek vysoký počet jeho odrazů v tubusu a tím i světelné ztráty.
Má akrylátová kopule dostatečnou UV odolnost, nebo časem žloutne?
Vhodná kopule světlovodu musí kombinovat vysokou životnost a optickou funkčnost. Naše optické technologie Raybender® 3500, Raybender® Flex, Light Tracker™ V jsou jediné dostupné systémy, které aktivně pracují pro vyšší zachycení světla. Zároveň používáme k výrobě vysoce odolnou a plně UV inhibitovanou akrylátovou směs (UVA-98,5%, UVB-100%, UVC – 100%), která zajišťuje propustnost pouze viditelné části světelného spektra, ale zároveň plně garantuje nežloutnutí kopule po dobu 20 let (záruka). Obrovskou výhodou naší kopule, která je vyrobena vstřikováním akrylátové směsi do předem připravené formy je velmi vysoká pevnost.
Jaký odrazný povrch je nejvhodnější?
Světlovod dovádí sluneční paprsky pomocí vícenásobných odrazů v tubusu až na stropní difuzér, kde se světlo krásně rozptýlí. I malý rozdíl činitele odrazu povrchu proto znamená zásadní rozdíl v účinnosti přenosu světla (Total Tubular Efficiency). Originální světlovody používají vícevrstvý odrazný polymer Spectralight® Infinity, který dosahuje odraznost až 99,7% na odraz. Výhodou je vyšší účinnost i věrnější barva denního světla (CRI, Ra). Tabulka ukazuje ztrátu světla po 20-ti přímých odrazech při dopadu na různé materiály.
Srovnejte Vámi vybraný světlovod s originálem od Solatube® – máme dostatek měření
Porovnávání světlovodů nesmí znamenat tápání v tom, co srovnávat. Využijte našich zkušenosti vynálezců světlovodů a nahlédněte do bohaté knihovny měření, která nabízí možnost srovnat si odraznost, účinnost i osvětlenost pod různými výrobky. V síti autorizovaných firem po celém světě sdílíme všechna měření, zkoušky, atesty a rozsáhlá fotometrická data z globálních databází EIS Files Solatube® Photometry. Pro výrobky Solatube nabízíme kompletní knihovnu BIM údajů včetně parametrů za daných oblohových podmínek CIE.
DOZVĚDĚT SE VÍCEŽivotnost prodlužovacích tubusů
Střídání ročních období způsobuje velké teplotní výkyvy i rozdíly ve vzdušné vlhkosti. U metalických povrchů jako napařované stříbro (materiál primárně určený pro interiérová svítidla) může bez plastových ochranných vrstev dojít k okysličení kovu a započetí procesu koroze. Vícevrstvý odrazný polymer Spectralight® Infinity je na vlhkost rezistentní, tedy nekorozivní. Polymer je stabilní do 125°C a vykazuje stejné parametry odraznosti i po desítkách let, kterou zaručuje firma 3M. Výhodou je také schopnost redukce IR záření na 24,9%, takže tubusu brání přehřívání interiéru.
Vliv tubusů na barvu denního světla
Druhotným efektem při odrazu světla od tubusu je přímý vliv na barvu světla. Podobně jako u umělých svítidel mají i světlovody různou teplotu chromatičnosti (CTM) dle toho, jak moc je daný materiál spektrálně selektivní. Následující obrázek ilustruje, jak dobře jednotlivé odrazné technologie reprodukují denní světlo.
Podání barev
Věděli jste, že denní světlo přináší a umožňuje dokonalé podání barev? Klíčový ukazatel kvality světlovodu je schopnost přenést denní světlo v jeho přirozené barevnosti. Mezinárodní komise pro osvětlování CIE, světová autorita v oblasti osvětlení, dokonce vymyslela tzv. index podání barev neboli Color Rendering Index. Index CRI používá stupnici 1-100 k určení toho, jak dobře světelný zdroj reprodukuje barvy denního světla, přesněji jak barvy vykresluje. Barevné zobrazení odkazuje na to, jak barvy vypadají pod daným zdrojem a jaký prožitek Vás čeká. Originální světlovody Solatube® poskytují bezkonkurenčně nejlepší hodnotu CRI ~100 dle testu CIE ASTM 308.