Ukázky instalací

Speciální aplikace

Světlovod na stěně

Speciální aplikace - Světlovod na stěně

Vertikální vyústění difuzéru mnohdy bývá jedinou variantou jak v daném prostoru zajistit dostatečné množství denního světla. V celkovém měřítku se dnes jedná o poměrně tradiční řešení, které může nabídnout při vhodném návrhu a provedení neočekávanou světelnou pohodu. Podzemní prostory a nevýhodně situované místnosti, které jsou předurčeny ke „světelné konzervaci“, lze světlovodem obohatit o denní světlo, které je promění dokonce ne-li přetransformuje jejich původní účel. Výborným příkladem je původně potemnělý prostor, který byl oživen eklekticky rozmístěnými světlovody Solatube® 290 DS - 350 mm po celé stěně. Prostor se rázem stal společenskou tepnou a místem veřejného života. Designový mléčný základ použitých difuzérů navíc zabránil nežádoucímu oslnění, které u takových řešení běžně hrozí.

Speciální aplikace - Alternativní řešení difuzéru

Alternativní řešení difuzéru

Užitý difuzér rozhoduje o způsobu, kterým bude denní světlo v prostoru distribuováno i vnímáno. Vnuknout prostoru osobitý ráz a docílit souladu světla s designem mnohdy přesahuje hranice základního portfolia nabízených difuzérů. Představivosti se samozřejmě meze nekladou. Kreativita, která na základě cen ICE Awards pohltila mnoho domácích kutilů i renomovaných projektantů k pojetí netradičních řešení, se brzy rozšířila i na základy naší společnosti. Zcela netradiční a úchvatná řešení nás inspirovala a tak uvádíme vlastní řešení z „domácí dílny“ ve vstupní hale objektu vedení naší mateřské společnosti Solatube Inc. v Kalifornii. Kombinací mléčného skla a tkaniny v provedení dvou překrývajících se válců byla podtržena formálnost celého prostoru. Jak je vidět na fotografii i přesto se podařilo zachovat světelně-technickou funkčnost a s ní spojené nároky na recepční prostory.

Světlovody jako světelné kazety

Speciální aplikace - Světlovody jako světelné kazety

Z komerčního hlediska jsou kazetové stropy velmi oblíbené řešení. Čtvercové difuzéry SolaMaster série umožňují rozmístění jednotek do pravidelných pravoúhlých rastrů a sítí. Z estetického hlediska se jedná o mocný nástroj, který vnáší do celého prostoru řád a soustřeďuje na sebe pozornost. Zprostředkovaný světelný dojem vychází z potřeby stmelit zdroje denního světla pro účely intenzivního prosvitu atriových, reprezentativních, výstavních, nebo specifických halových prostor. Inovace v této oblasti vychází ze samotné podstaty produktu Solatube®, který definuje především svou intenzitou a množstvím dovedeného denního světla nové hranice architektury. Objemné prostory lze i při výrazné výšce stropu prosvětlit velmi kvalitním a komplexním způsobem. Můžete tak nahradit mnohdy nepříliš účinné světlíky.Speciální aplikace - Spojení světlovodu s předsazenou clonou

Spojení světlovodu s předsazenou clonou

Další možností jak obohatit světelnou scénu o nezapomenutelný zážitek je umístit u zdroje světlovodu další rozptylovou rovinu. Předsazená rovina může mít mnoho podob od rafinovaně prověšených plachet tkaniny až po zdobné vitráže. Důležitou roli v prostoru sehrává celkový kontext takto originální instalace s povahou, chcete-li příběhem, který se má v tomto prostředí odehrávat. Vyjádřit své sdělení prostřednictvím denního světla nabývá na významu, protože se tím otevírá obrovský prostor pro jedinečnou symboliku architekta. Na fotografii lze spatřit krásně klenutý, předsazený dřevěný podhled s vitráží z matovaného skla. Listy fraktálně zpracované do kruhového tvaru spolu s použitým materiálem jsou autentickou ideou o neutuchajícím kontaktu s přírodou. Celá instalace přitom působí nenuceným a přirozeným dojmem.